Haber

İnsan hakları örgütü “Moskova Helsinki Grubu” Rusya’da kapatıldı

Rus mahkemesi, ülkede faaliyet gösteren insan hakları örgütü “Moskova Helsinki Grubu”nun tasfiyesine karar verdi.

Moskova Şehir Mahkemesi, Adalet Bakanlığı’nın “Moscow Helsinki Group” adlı insan hakları örgütünün tasfiyesi için açtığı davada örgütün tasfiyesine karar verdi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, örgütün Moskova’da kayıtlı olmasına rağmen şehir dışında faaliyet gösterdiğini belirtirken, savcılık bakanlığın verilerini doğrulayarak telafisi mümkün olmayan ihlallerin tespit edildiğini bildirdi.

Moskova Helsinki Grubu Eş Başkanı Valeriy Borshchev, tasfiyenin dünyadaki insan hakları hareketine bir darbe olacağını savunarak, “İddialar saçma. İnsan hakları sınırların ötesindedir” dedi. ifadelerini kullandı.

20 Aralık’ta Rusya Adalet Bakanlığı, ülkede faaliyet gösteren “Moskova Helsinki Grubu” insan hakları örgütünün tasfiyesi için dava açtı.

Moskova Helsinki Kümesi, 1976’da Sovyetler Birliği döneminde kuruldu. Grubun misyonu, örgütün web sitesinde insan haklarına uyulmasını ve Rusya’da demokrasinin inşasını teşvik etmek olarak tanımlanıyor. Örgüt bu amaçla kuruluşundan bu yana insan hakları ihlallerini tespit etmeye ve Rusya’nın üstlendiği uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyumu sağlamaya çalışıyor.

haber-karasu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu